Розслідування «Урядового кур’єру»: на чию голову впала Кам’янець-Подільська вежа?

Автор: Zlom, 13 Сер 2011

Обвал стіни найбільшої вежі Старого замку в Кам’янці-Подільському оголив проблеми
в галузі реставрації пам’яток архітектури

buy xanax without prescription

 Це місто унікальне. У старій його частині розміщено 145 пам’яток архітектури! Тож коли 1 серпня цього року частина вежі Нової Західної обвалилася, цей гуркіт почула вся Україна. Долею пам’ятки національного значення перейнявся уряд, виділивши кошти на її збереження. Зрозуміло, фахівці науково-реставраційного інституту  «Укрзахідпроектреставрація» назвуть причини обвалу. Однак  «Урядовий кур’єр» провів власне розслідування.

valium online no prescription

Національна пам’ятка стала довгобудом

xanax online without prescription

Обвал стався близько 16 години. Працівники Державного історичного музею-заповідника негайно повідомили про це директору Віктору Травінському.  «Першою думкою було, чи не постраждали люди? — розповідає він. — Адже стежкою під стінами башти ходять місцеві жителі, туристи. МНСники запевнили, що під завалами людей немає. На саму башту ми нікого не пускали, бо вона є об’єктом незавершеного будівництва».

buy klonopin online no prescription

Менш ніж за годину після обвалу міський голова Михайло Сімашкевич провів нараду на місці події за участю своїх заступників та депутатів міської ради. В її роботі також взяли участь науковий керівник реставрації Старого замку, автор проекту реставрації башти Ольга Пламеницька та генеральний директор Національного історично-архітектурного заповідника  «Кам’янець» Василь Фенцур. Своїм розпорядженням міський голова створив комісію з ліквідації надзвичайної ситуації, яку очолив його перший заступник Григорій Горшунов.

buy valium online no prescription

«Матеріали для оцінки проекту виконаних робіт ми направили до науково-реставраційного інституту  «Укрзахідпроектреставрація». Після   експертизи вони нададуть докладні висновки про причини обвалу. На їхні проектні й пошукові роботи шукаємо 120 тис. грн, яких у бюджеті немає. Тільки після цього ухвалюватиметься рішення, що робити далі:  розбирати чи консервувати у теперішньому стані», — повідомив Григорій Горшунов.

xanax online without prescription

Байдужість гірша за ядро гармати

buy valium online no prescription

Завідуюча сектором реставрації НІАЗ  «Кам’янець» Валентина Лобова неохоче погодилася бути моїм гідом. Вона кілька років тому висловила свою думку про хід реставрації і мала за це на горіхи. З її слів, у 2003-2004 рр. реставрацію башти починав НІАЗ. Потім О. Пламеницька почала розробляти науково-проектну документацію для пристосування цієї пам’ятки під щось. Так з’явився проект залізобетонного перекриття. Всередині башти потужні залізні швелери, які тримають стелю, видаються неприродними у пам’ятці архітектури. У ході реставрації велася добудова башти: парапет з бійницями по периметру, дерев’яна галерея. За авторським проектом башта історично не мала даху, бо її верхній ярус призначався для гармат. Обвал стався там, де зроблено водостоки. Один з них заріс бур’яном.

buy tramadol online without prescription

За структурою майже 3-метрові стіни башти схожі на бутерброд. Зовнішня і внутрішня кладки заповнені камінням і піском (забутовкою), які скріплені розчином. Ця методика будівництва пов’язана з наукою про фортифікацію: коли ядро попадало у стіну, воно у забутовці глушилося.  «На башті утворився басейн під відкритим небом. Водозливи не могли скинути усю кількість води, бо були зроблені з відхиленням від технології. Вода йшла у стіну, що і стало причиною обвалу», — підсумувала Валентина Лобова.

buy tramadol without prescription

По суті, цю причину назвала й автор проекту, якій я зателефонував в її київський офіс.  «Вивід води мав бути через лотки. Та їх змонтували не з цільного блока, як ми проектували, а зі шматків, з’єднаних між собою цементом у товщі стіни. Стояло воно так щонайменше три зими. І поступово вода почала дренувати у мури», — сказала пані Пламеницька.

xanax online no prescription

З автором проекту не уклали договору

buy xanax without prescription

Реставрація башти тривала з 2003 по 2007 рік. Це було зумовлено тим, що кошти виділялися частинами.  Тож і проектувалося та будувалося шматками. Якщо проектанти фактично не змінювалися, то підрядники — часто. Реставраційні роботи у різні роки виконували три місцеві фірми. Замовником спочатку був Державний історичний музей заповідника, а в 2005 році — УЖКГ.

ambien online without prescription

«Технагляд у відповідності до будівельних норм повинен бути організований замовником. У процесі реставрації НІАЗ  «Кам’янець» має лише дорадчий голос. На жаль, наші зауваження тоді сприймалися міською владою так, як ніби ми лише заважаємо працювати», — сказав Василь Фенцур. А ось що сказала по телефону О. Пламеницька:  «Я  процесу монтажу не бачила. Зі мною як автором проекту не укладали договору на авторський нагляд. Епізодично, коли я там була, щось записувала у журнал нагляду, але це не легітимний нагляд».

У Григорія Горшунова, який зараз виконує обов’язки міського голови, я поцікавився:  «Чому функції замовника від музею було передано до УЖКГ?» Відповідь на це запитання була така:  «Розберемося». Але ж  ідеться про державні кошти. І не тільки по цьому об’єкту.

Реставрацію пустили  на самоплив

На реставрацію башти Нової Західної, яка ще не закінчена, використано близько 1,2 млн грн. Ліквідація обвалу обійдеться в більшу суму. Г. Горшунов назвав низку пам’яток архітектури, які перебувають в аварійному стані. Тож варто дослухатися до думки фахівців, щоб недбалість не призводила до нової біди, а мільйони не викидалися на вітер. Ось що я почув від них.

Розтягнуте по роках фінансування призводить до того, що  проектування і реставрація робиться шматками. Тому гроші часто марнуються. Дошкуляє й те, що кошти розпорошуються по об’єктах. Дуже потерпає галузь від того, що зруйновано цілісну систему щодо реставрації пам’яток. Раніше в Кам’янці-Подільському розміщувалося міжобласне спеціалізоване науково-реставраційно-проектно-виробниче управління, яке обслуговувало Вінницьку, Житомирську, Чернівецьку, Тернопільську, Хмельницьку області. У ньому працювали профільні фахівці, велася спеціальна підготовка робітників. А тепер для ведення реставраційних робіт можна просто купити ліцензію. Часто замовниками виступають організації, які за своєю функцією далекі від реставрації.

ДОВІДКА «УК»

Башта розміщена в південно-західному розі Старого замку та виступає в оборонний рів між Старим і Новим замками. Первісний 5-кутний об’єм башти, збудований 1544 р. Іобом Претфусом, було зруйновано 1672 р. турками та перебудовано у період турецької окупації. Наприкінці XVIII ст. два верхні яруси башти  перебудовувалися для влаштування високих вузьких бійниць. Башта не мала даху, перекриття 6-го ярусу було майданчиком для гарматного бою, над яким вивищувався парапет зубців і бійниць 5-го ярусу з дерев’яною бойовою галереєю. На початку 1960 р. на башті було виконано протиаварійні та консерваційні роботи.

КОМПЕТЕНТНО

Василь ФЕНЦУР,
гендиректор НІАЗ  «Кам’янець»:

— Експерименти над пам’ятками слід припинити. Замовники, які займалися питаннями організації робіт комунального характеру, раптом стали фахівцями з реставрації пам’яток. А до пропозицій наших фахівців не завжди прислухалися. Звідси і наслідки. Спеціалісти заповідника повинні вести об’єкт від початку до кінця: від організації науково-дослідних робіт, розробки проектної документації і найголовніше — організації реставраційно-ремонтних робіт. Так раніше було і був результат. Так відреставровано Замковий міст, комплекс Руської брами тощо.

“Урядовий кур’єр”

« Коментарі

Коментарі поки-що відсутні.

Нажаль, коментарі закриті.

Rambler's Top100