Результатом мирної акції «За чисте повітря», яка відбулася під стінами ДП «Довжоцький спиртовий завод», стало ухвалення звернення Кам’янець-Подільської міської ради щодо покращення екологічної ситуації в місті з врахуванням переробки відходів ДП «Довжоцький спиртовий завод».

Напевно, основний запал в депутатів вже пройшов, бо цього разу питання обговорювалося доволі спокійно, без закликів до радикальних дій. Більше того, міський голова Михайло Сімашкевич подякував директору підприємства Олексію Мельнику  за те, що він йде на співпрацю з владою, докладає зусиль, щоб вирішити цю проблему. Він зустрівся з керівництвом «Укрспирту»,я ке дало гарантійний лист про те, що завод не закриють.

Сам же керівник підприємства сказав, що наступного тижня буде укладати договір з КП «Міськтепловоденергія» про використання очисних споруд для скидання барди.

Але депутати пообіцяли, що це питання не буде зніматися контролю, робоча група працюватиме і надалі.

Наводимо текст звернення.

Президенту України В. Януковичу

Прем’єр-міністру України М. Азарову

Голові Верховної Ради України В. Литвину

Кам’янець-Подільський – туристичне місто із щорічним відвідуванням до 200 тисяч вітчизняних та іноземних туристів. Володіючи значним історико-архітектурним, фестивальним та рекреаційним (наявність родовищ мінеральних вод) потенціалом, місто має певні наміри, підкріплені стратегічними планами, на отримання статусів відомого туристичного центру Східної Європи, фестивального та бальнеологічного центру України.

Стратегічним планом підвищення конкурентоспроможності та економічного розвитку м. Кам’янця-Подільського визначено основні вектори розвитку економіки міста на найближчі п’ять років, серед яких одним із пріоритетів задекларовано розвиток туристично-рекреаційного потенціалу.

Місто Кам’янець-Подільський вирізняється своєрідністю та неповторністю ландшафту і сприятливими природно-кліматичними умовами, наявністю значної кількості пам’яток архітектури, мистецтва та природи, відоме своїм мистецько-фестивальним іміджем.

Територія Старого міста має статус Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Місто є унікальним комплексом історичних споруд, який за кількістю пам’яток історії та архітектури, а їх більше 170 – є третім в Україні після Києва і Львова.

Крім того, на території міста знаходиться складова одного із 7 природних чудес України – Смотрицький каньйон – претендент для включення до реєстру списків природної спадщини ЮНЕСКО.

Зважаючи на значну привабливість міста для туристів, вже споруджено та успішно діють більше 20 готелів. В свою чергу міська влада зацікавлена у збільшенні туристичної привабливості міста. Про це свідчить проведення щорічних загальноміських заходів для жителів та відвідувачів міста, результатом чого є збільшення іноземних туристів, в порівнянні з минулим роком на 7 тис. осіб. В цілому місто відвідало біля 200 тис. осіб. З цією метою напрацьовується ряд інвестиційних проектів по будівництву об’єктів туристичної інфраструктури.

З метою реалізації рекреаційного потенціалу в рамках концепції створення в місті бальнеологічного курорту міська рада зверталась до Хмельницької ОДА відносно клопотання перед Хмельницькою обласною радою щодо визнання м. Кам’янця-Подільського курортом місцевого значення та до Міністерства інфраструктури України відносно клопотання перед Верховною Радою України щодо визнання м. Кам’янця-Подільського курортом державного значення.

Кам’янець-Подільська міська влада спільно із міською владою м. Чернівців та м. Хотина, працює над збільшенням кількості туристів у нашому регіоні. Вагомим досягненням стала участь нашого міста у складі Подільсько-Буковинського туристичного кластеру у Міжнародній туристичній виставці ITB-2012 в м. Берліні у березні поточного року. Приємно відзначити, що стенд України отримав нагороду Кельнської бізнес школи і зайняв за своєю привабливістю 9 місце серед 67 стендів європейських країн.

Місто Кам’янець-Подільський прийняло участь у 18 міжнародній виставці UITT “Україна. Подорожі та туризм». Стенд міста, оформлений із використанням свого бренду на фоні відомого панорамного фото із закликом «Знади свій скарб у Кам’янці-Подільському», зацікавив велику кількість відвідувачів.

Разом з тим, перепоною у досягнені поставлених цілей є певні об’єктивні речі, які всім відомі, болючі, та які, на жаль, на теперішній час не мають практичного вирішення. Мова йде про відстійники барди Державного підприємства «Довжоцький спиртовий завод».

Державне підприємство “Довжоцький спиртовий завод” розташоване в с. Довжок, що є приміською зоною м. Кам’янця-Подільського. Статутний фонд підприємства становить 3767 тис. грн. Основний вид діяльності заводу — виробництво спирту етилового технічного для потреб хімічної промисловості України, дріжджів хлібопекарських та вуглекислоти.

Підприємство працює ритмічно, але не на повну потужність.

Протягом останніх років потужності використовуються по:

–              виробництву спирту етилового – більше 90 %;

–              виробництву хлібопекарських дріжджів – на 56-99 %;

–              виробництву діоксиду вуглецю – на 11-25 %.

На підприємстві працює 180 чоловік. Підприємство регулярно сплачує всі види податків.

В процесі виробничої діяльності утворюється основний відхід – барда мелясна (код відходу 1590.2.9.03), що видаляється на бардо поля та є джерелом неприємних запахів в Кам’янець-Подільському районі та місті.

У відповідності до ст. 26 Закону України «Про відходи» відходи, які утворюються на підприємстві, в т. ч. барда мелясна, паспортизовані. Бардополя представлені 69 картами, і є місцем видалення відходів та розміщуються на земельній ділянці загальною площею 31,608 га (державний акт на право постійного користування землею І-ХМ № 002786 від 23.06.2003 року). Бардополя розташовані на відстані 0,4 км від с. Довжок в південно-західному напрямку від підприємства.

27 вересня 2002 року ДП «Довжоцький спиртовий завод» одержав паспорт місця видалення відходів (МВВ).

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області видано дозвіл на розміщення відходів барди мелясної на бардополях у 2011 році (№ 6811247 від 01.01.2010).

За результатами позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яка проведена Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області 10-11 листопада 2010 року встановлено перевищення нормованого вмісту калію (рух.) в перерахунку на К2О та фосфору (рух.) в ґрунті. Результат вимірювання: 620,0 мг/кг при ГДК 560 мг/кг та 252,5 мг/кг при ГДК 200 мг/кг відповідно.

Щороку протягом травня-липня при бродінні барди виділяється неприємний запах, що дуже часто дошкуляє мешканцям міста та туристам.

Відповідно до Угоди мерів Кам’янець-Подільською міською радою розроблено план дій зі сталого енергетичного розвитку м. Кам’янець-Подільського. Одним із елементів цієї програми є проект будівництва заводу по переробці твердих побутових відходів міста та виробництва біогазу в т. ч. і з спиртової барди.

Для залучення інвестицій на будівництво біогазового заводу інвестору необхідно надати гарантії безперебійного виробництва спиртової барди протягом 2012-2025 рр. для гарантованого повернення інвестицій.

Міська та районна влада стурбована станом вирішення питання щодо подальшої долі нині діючих відстійників, що спричиняють нестерпний сморід, який на сьогодні є шкідливим для здоров’я людей в місті і на його околицях, та відлякують туристів міста.

Неможливо залишатись осторонь проблем, що стоять на заваді реалізації стратегій розвитку міста і району. Зокрема – забезпечення елементарних благ кам’янчан – дихати чистим і свіжим повітрям, а також подальшого розвитку міста, як туристичного та курортного центру. Впевненості у своїх намірах та натхненні вирішити давнє болюче питання міській владі додає активна позиція громади, депутатів міської, районної та обласної рад.

Міська рада неодноразово зверталась з проханням посприяти у вирішенні цієї проблеми до різних інстанцій з листами та зверненнями, в т.ч. на ім’я колишнього Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю.В., Прем’єр-міністра України Азарова М.Я., міністра екології та природних ресурсів України Золочевського М.В., прокурора міжрайонної природоохоронної прокуратури в Хмельницькій області Базана О.В., голови Хмельницької державної адміністрації Ядухи В.С., голови Хмельницької обласної ради Дерикота М.В., прокурора міста Кам’янець-Подільський Ромася С.І., головного лікаря Хмельницької СЕС Коломійця М.П.

Зважаючи на надзвичайну складність цього питання депутати Кам’янець-Подільської міської, районної та обласної рад, територіальна громада міста і району просить Вас:

1. Для залучення потенційного інвестора спільно із Державним підприємством спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» прийняти рішення про збереження діяльності Державного підприємства «Довжоцький спиртовий завод» його безперебійної роботи на період 2012-2025 роки з метою окупності вкладених інвестицій.

2. При підготовці державних Програм та проектів екологічного напрямку передбачати включення до переліку заходів проблемні питання по ДП «Довжоцький спиртовий завод»,  які потребують фінансування з державного бюджету.